Ekonomi

Yemen’deki ani iklim değişiklikleri gıda güvenliği çalışmalarını sekteye uğratıyor

Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vaid Bazib, ani iklim değişikliklerinin Yemen’de gıda güvenliğini sağlama çabalarını engellediğini belirtti.

Yemen haber ajansı SABA’nın haberine göre Bazib, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 5. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen etkinlikte sürdürülebilir kalkınmaya destek verilmesinden bahsetti.

Yemen’in büyük iklim şokları yaşayan ülkeler arasında yer aldığını ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadelede en zayıf ülkeler sıralamasında 30. sırada yer aldığını kaydeden Bazib, “Büyük ve ani iklim değişiklikleri, çölleşme ve kuraklık da tarım alanlarını etkiliyor. sel ve seller ülkede gıda kıtlığına neden olabileceğinden, güvenliğini sağlama çabalarını sekteye uğratmıştır.” sözünü kullandı.

Bazib, Yemen hükümetinin doğal afetlerle mücadele, çölleşme ve kuraklığın etkilerini azaltmak için bir acil durum planı hazırlayarak iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmeye çalıştığını belirtti.

BM verilerine göre Yemen’de 2021 yılının prestijiyle savaş nedeniyle 377 bin kişi hayatını kaybederken, ekonomide 126 milyar dolar israf oldu.

habersehitkamil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu