Yaşam

DASK Depremzedelere Ne Kadar Tazminat Ödeyeceğini Açıkladı

Doğal Afet Sigorta Kurumu ( DASK ) Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili yerle bir eden depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada depremlerin ardından kuruma kaç birim sevk edildi? hasar tespit bildirimiyapıldığını açıkladı.

DASK’tan yapılan açıklamaya göre, kurum 6 Şubat’tan sonra 221 bin 663 hasar bildirildi. Soruşturma sonucunda ödenen tazminat miktarı 519 milyon 177 bin TLulaştı.

Hasar tespit başvuru sayısı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı rakamlarının çok altında!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 6 Şubat’tan bu yana bölgede bulunuyor ve hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu içerikte; en son 19 Şubat 2023’te yapıldı açıklamaya göre 830 bin 783 binada 3 milyon 273 bin 605 bağımsız birim için hasar tespit çalışması yapıldığını biliyoruz. DASK’tan yapılan açıklamada şu ana kadar sadece 221 bin 663 başvuru yapıldığı belirtiliyor.

Bu farkın nedeni DASK yaptıran kişi sayısının azlığından kaynaklanıyor olabilir!

Maddelere göre DASK sigortası zorunlu uygulama . Ancak yapılmadığında rastgele bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak diyelim ki bir ev aldınız ya da sahibi olduğunuz bir evi kiraya vereceksiniz. DASKsız elektrik, su veya doğalgaz aboneliği açılamaz . Durum böyle olunca bazı vatandaşlar genellikle evi satın aldıkları veya kiraladıkları ilk yıl için DASK sigortası yaptırıyorlar. Ondan sonra yenilenmiyor.

habersusurluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu