Ekonomi

BofA: Hisse senetleri ve nakitten tahvillere kadar Falcon Fed korkusu

Bank of America (BofA) stratejistleri, yatırımcıların Fed’in şahin politika hamlelerinde ısrar etmesi riskine karşı kendilerini konumlandırdıkları için hisse senedi ve nakit varlıklarını tahvil lehine sattıklarını belirtti.

EPFR Global bilgisini kullanan banka, notunda 22 Şubat’a kadar olan haftada global hisse senedi fonlarından 7 milyar dolar, nakit fonlardan ise 3,8 milyar dolar çıkış olduğunu bildirdi.

Michael Hartnett liderliğindeki grup, tahvillerin Kasım 2021’den bu yana sekizinci hafta üst üste girişlerle Kasım 2021’den bu yana en uzun seri olan 4,9 milyar doları çektiğini söyledi.

ABD hisse senetleri, enflasyonun devam eden belirtilerinin Fed’in yüksek faiz oranlarını daha uzun süre koruyacağına dair endişeleri artırmasıyla son üç haftada düştü. Şirket gelirlerinde yılın ilk çeyreğinde 2020’den beri ilk kez görülen düşüş risk iştahını da azaltırken, aralarında Morgan Stanley’den Michael Wilson’ın da bulunduğu Wall Street piyasa stratejistleri, hisse senetlerinin önümüzdeki birkaç ay içinde derin düşüşler görebileceği konusunda uyardı. .

BofA’dan Hartnett ayrıca S&P 500’ün 8 Mart’a kadar 3.800 puana düşebileceği görüşünü yineledi, bu da son kapanıştan bu yana %5’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Hartnett’in gerileme çağrısı, yılın ilk yarısındaki dirençli büyümenin faiz oranlarındaki artışla aynı zamana denk geleceği ve ikinci yarıda daha keskin bir ekonomik yavaşlamaya neden olacağı beklentileriyle destekleniyor. Öte yandan Citigroup stratejistleri, ABD’de bir durgunluğun eninde sonunda mümkün olduğuna dikkat çekti.

Genel eğilimin aksine, BofA özel müşterileri sekiz haftada hisse senetlerine en büyük girişi yaptı. Bölgeler arasında, gelişmekte olan piyasa sermaye fonları haftalık girişlerde 2,1 milyar dolar görürken, ABD hisse senetleri üçüncü kez 9 milyar doları itfa etti.

Ancak yine Avrupa fonlarından çıkışların yeniden başladığı gözlendi.

Genel eğilimin aksine, BofA özel müşterileri sekiz haftada stoklarına en büyük eklemeleri yaptı.

Bölgeler arasında, gelişmekte olan piyasa sermaye fonları haftalık girişlerde 2,1 milyar dolar çekerken, ABD hisse senetleri üst üste üçüncü yılda 9 milyar dolar itfa etti. Avrupa fonlarından da çıkışlar başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu